Video Prodüksiyon Nedir?

Video oluşumunu kapsayan tüm süreçlerin tamamıdır. TDK ’ya göre; Bir filmin çevrilmesi veya bir radyo, televizyon programının hazırlanması için gerekli çalışmaların tümü ve bu çalışmaların ürünü. Prodüksiyon kelimesinin yapım anlamına geldiği göz önüne alındığında video prodüksiyon, video yapım demektir. Sırasıyla, ön hazırlık, yapım ve yapım sonrası olarak 3 ana başlıktan oluşmaktadır. Bunlar Pre-Production (ön prodüksiyon) / Production (prodüksiyon) / Post Production (çekim sonrası) aşamalarıdır. Her bir bölüm kendi içinde kritik önem arz etmekte ve bu süreçlerin başarılı bir ekip tarafından yönetilmesi gerekmektedir.

Video Prodüksiyon Nedir? Yazı İçeriği:

 

Pre-Prodüksiyon (Yapım Öncesi)

Video Prodüksiyon hizmetlerine başlama sürecinde ilk olarak yapım aşaması önem taşır. Yapılacak video / film prodüksiyonun kullanım alanı, yayın mecrası ve hedef kitlesi gibi detaylar belirlendikten sonra. Tarafımızdan gerçekleştirilen prodüksiyon çalışmalarında firmaların ve kurumların istekleri doğrultusunda tarafımızca ortaya konan firma stratejisi ile gerek tanıtım amaçlı çekimlerde gerekse Tv programı, eğitim filmleri, reklam filmleri gibi yapımların üretiminden önce Senaryo yazımı, storyboard ve moodboard oluşturma, cast / oyuncu belirleme, ekip ve ekipman tercihleri gibi prodüksiyon aşamasında gerekli olacak tüm bileşenleri belirlerler.

Prodüksiyon (Yapım Aşaması)

Yapım sürecinde, söz konusu firmada yapılacak olan çekimleri kapsar. Ön çalışma ardından sonraki evde işin fiiliyata geçtiği ve dolayısıyla en önemli kısımdır. Seslendirme, müzik bestelenmesi v.b gibi katma değer bileşenlerin hazırlanması da prodüksiyon aşamasına dahildir. Çekimler 4K ve üstü profesyonel ekipmanlar ile yapılmalıdır. Çekim esnasında ekipman ve görüntü kalitesi post prodüksiyonda işler kolaylaştıracaktır. Yapım aşamasında sadece görüntü ekipmanları değil, ses ve ışık ekipmanları da çekime göre planlanmalıdır. Çekimlerin gerçekleştirileceği mekanlar pre prodüksiyon aşamasında belirlenmelidir.

Post Prodüksiyon (Çekim Sonrası)

Video prodüksiyon süreçlerinin son aşamasını temsil eder. Bu süreçte video kurgu/montaj, ses döşeme, görsel efektler, renk düzenleme, grafik animasyonlar, kapak, KJ gibi bileşenler uzman kişilerce üretilerek kurgulanmış/montajlanmış filme dahil edilerek, nihai film ortaya çıkartılır.

Finalde artık filmimiz ilgili mecralarda, televizyonda ya da sosyal medyada yayınlanmaya hazır hale gelmiştir. Çeşitli tasarlamalar eşliğinde video prodüksiyon hizmetleri sunan, DMR YAPIM, ürettiği her bir projede yenilikçi anlayışını ve deneyimlerini birleştirmiş ve amaca yönelik yüksek kaliteli Tanıtım Filmi, Reklam Filmi, Sinema Filmi, Klip Çekimleri vb. alanlarda Video Prodüksiyon hizmetleri sunar. Nerede olursanız olun, bu alanlarda yüksek kaliteli video prodüksiyon hizmetleri alabilirsiniz.

DMR YAPIM, en uygun fiyat garantisi ile video prodüksiyon hizmetlerini gerçekleştirmektedir. Sizler de uygun fiyatlar ve kaliteli işler için, ister arayarak 0(212) 294 11 12 ister aşağıdaki formu doldurarak hemen bizden fiyat teklifi isteyin.

Teklif Formu