Profesyonel Video Prodüksiyon Nasıl Olmalıdır?

Video prodüksiyon; Pre prodüksiyon, prodüksiyon ve post prodüksiyon olarak 3 alt başlık ile tanımlaya biliriz. Video prodüksiyon yalnızca reklam ve tanıtım filmleri için hazırlanmaz. Klip çekimleri, belgesel çekimleri, sinema ve dizi çekimleri için hazırlanan çalışmaların genel adı olarak tanımlayabiliriz.

Video prodüksiyon da, reklam ve tanıtım işleri için konuyu açacak olursak;

Reklamcılığın her alanında olduğu gibi işlerini analiz ederek başlamaları gerekir. Hedef kitlelerini iyi tanımalı, nelerin ilgilerini çekeceğini; ne tür görsellere ne tür müziklere yer vereceğini de doğru seçmelidir. Tanıtım ve Reklam filmi vb. hedef kitlelerine vermek istedikleri mesajları da vardır, ancak bu mesajları nasıl iletebileceklerini onları iyi tanıyarak sağlıklı karar vermelidirler.

Marka hikayesini anlatırken yolculuklarına nasıl başladıkları, şu anki üretim tesisleri ya da işlerinin mutfak kısmına yer vermeleri elbette doğru bir yaklaşımdır. Ancak unutmayın ki; asıl önem vermeniz gereken konu rakiplerinizden ayrışmak için farklı ve güçlü olduğunuz yönlerini vurgulanmalıdır. Çekim kalitesi ve montaj aşaması, filmin başarısını doğrudan etkiler. Aksi takdirde izleyici hataları fark ettiğinde yapılan diğer işlerin de özensiz olabileceği yönünde bir yargıya ulaşabilir. Markanın hikayesini hedef kitlesine, en etkileyici ve akılda kalıcı haliyle anlatması gerekmektedir.

Video Prodüksiyon Nasıl Olmalıdır?

Daha önce Video Prodüksiyon Nedir? yazımızda  da bahsettiğimiz gibi, çekimi gerçekleştirilecek olan çalışmanın içeriğinin ve hedef kitlesinin doğru belirlenmesi gerekmektedir. Çekimlerinin 4K ve üstü profesyonel kameralar ile RAW formatlı yapılmalıdır. İşin post prodüksiyon kısmında Montaj ve Color çalışmaları yapılırken görüntünün işlenmesi adına çekimde kaliteden ödün verilmemelidir.

Çekimlerin gerçekleştirileceği mekanlar, cast ve teknik ekibin tecrübeli ve alanında uzman olması gerekmektedir.

Video Prodüksiyon İle Hangi İşler Yapılır?

Sinema filmi, dizi, reklam çekimi ve tanıtım çekimi gibi özel alanlara ayrılabilirler, ama genel olarak bir yapım şirketi film ve video alanındaki her başlığa kolaylıkla çözüm bulabilmektedir. Belirli bir ajansa bağlı olarak ya da özel olarak film ve video prodüksiyon alanında akla gelebilecek bir çok faaliyeti yerine getirebilirler. Bu ihtiyacın ardından prodüksiyon ekibi bir araya gelerek ihtiyaca yönelik fikir oluşturmaya başlarlar.

Hedef Kitle ve Strateji Belirlenir.

Video prodüksiyonun yapılacağı çalışmanın, pre prodüksiyon aşamasında hedef kitle analizi yapılır ve strateji belirlenir. Ve prodüksiyon aşamasında çekimleri belirlenen stratejiye göre hazırlanır. Post prodüksiyonda da hedef kitle için iyileştirmeler yapılır.

Kimler Video Prodüksiyona İhtiyaç Duyar?

Her süreç de olduğu gibi video prodüksiyon süreci de ilk önce bir ihtiyaçtan başlıyor. Bir yönetmenin bir şey anlatmak istemesi veya bir markasının yeni ürününü insanlara tanıtmak istemesi gibi durumlarda diyebiliriz. Ses sanatçıları,  şairler de klip ve hikayelerini anlatacakları video prodüksiyonlara ihtiyaç duyarlar.

DMR YAPIM, en uygun fiyat garantisi ile video prodüksiyon hizmetlerini gerçekleştirmektedir. Sizler de uygun fiyatlar ve kaliteli işler için, ister arayarak 0(212) 294 11 12 ister aşağıdaki formu doldurarak hemen bizden fiyat teklifi isteyin.

Teklif Formu