Klip Çekimi Nasıl Yapılır? Video Klip Çekimleri

Profesyonel veya amatör ses sanatçıları için hazırlanan video klipler, yapılan müzik çalışmasının dinleyiciler ile buluşmasında büyük önem taşımaktadır. Gerek sosyal medya, gerekse TV mecralarında yayınlanması için yapılan klip çekimi, DMR YAPIM farkıyla profesyonel ekip ve ekipmanlar ile hazırlanmaktadır.

Klip çekimlerine başlamadan önce ne gibi hazırlıklar yapılıyor biraz bunlardan bahsedeceğiz. Klip çekimlerini kimler yaptırır, hazırlığı nasıl yapılır, hangi ekipmanlar kullanılır, kim tarafından yapılır, ekip neye göre belirlenir, çekimler nerede yapılır ve klip çekim fiyatları ne kadar, neye göre hesaplanır? Bu soruların cevabını siz değerli müşterilerimiz ile paylaşacağız.

Klip Çekimi Kimler İçin Hazırlanır?

Video klip çekimleri profesyonel veya yarı profesyonel (amatör) müzisyenler ve ses sanatçıları için hazırlanır. Müziklerini görsel sanat ile birleştirip dinleyicilerine aktaran sanatçılar geniş kitlelere daha rahat ulaşmaktadırlar. Müzik kalitesi ile video klip kalitesi eşdeğer olmalıdır. Kısacası kaliteli müzik üreten sanatçılar video klip yaptırabilirler.

Klip Çekimi Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Klip çekimlerine başlanmadan önce gerekli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Video klip hazırlanacak müziğin tarzı, sanatçının tarzına göre senaryo oluşturulur ve çekim yapılır. Biraz daha açmak gerekirse aşağıdaki maddeler sırayla izlenir ve büyük özen ve titizlik ile çalışmalar başlar.

 • Çekimleri yapılacak müzik çalışmasının analiz edilmesi gerekmektedir.
 • Analizi yapılan müzik çalışması ile ilgili senaryo geliştirilir.
 • Senaryonun dinleyici ve izleyiciye geçmesi için en uygun cast oyuncu/model belirlenir.
 • Klibi çekilen sanatçının tarzı, kitlesi ve müziğin kitle analizi yapılır.
 • Video klip çekimi için oluşturulan senaryoya göre mekan belirlenir.
 • Çekimi yapılacak video klibin yayın mecrası belirlenir. (Mecraya göre çekim yapılır.)
 • Klip çekimi için belirlenen mekana göre gerekli ışık ve kamera prodüksiyonu hazırlanır.
 • Set mekanında sanatçı ve kullanılırsa oyuncu/model için saç, makyaj ve kostüm hazırlanır ve çekim yapılır.
 • Toplanan ham videolar ile birlikte kurgu/montaj ve renklendirme yapılarak teslim edilir.

Klip Çekimi Hangi Ekipmanlar İle Çekilir?

Video klip çekimleri profesyonel ekipmanlar ile çekilmelidir. Günümüz yayınları genellikle FULL HD çözünürlüğü ile yayınlanır ama bizler 4K ve üzeri RAW kayıt yapan, saniye başı pozlama değeri yüksek profesyonel kamera ve aksesuarları ile çekimlerimizi yapmaktayız. Video klip çekiminde kullanılacak ekipmanlar, çekimi yapılacak mekana göre belirlenmelidir. Prodüksiyon çekim senaryosu ve mekana göre hazırlanır. (Bunlar işin biraz teknik kısımlarıdır)

Klip Çekimi Kim Tarafından Yapılır?

Video klip çekimi ve video prodüksiyon alanında uzman Yönetmen, Görüntü yönetmeni ve ekibi ile yapılır. Klip çekimleri için uzman yönetmenler ile çekim yapmak video içeriğin kalitesini arttırdığı gibi çekim masraflarını da düşürmektedir.

Kampanyalı video klip çekim fiyatları için tıklayınız.

Klip Çekimi Fiyatları Ne Kadar?

Klip çekimlerinin fiyatları sabit değildir. Yani belirli bir meta olmadığı için paket fiyatı vermek anlamsız ve yersiz olur. Klip çekim fiyatlarını etkileyen belirli belli başlı durumlar vardır.

 • Video klip için hazırlanacak senaryo.
 • Çekimlerde kullanılacak oyuncu/model.
 • Çekimlerin yapılacağı mekanlar.
 • Kullanılacak ekipmanlar. (Kameralar, Sliderlar, Drone, Işık ekipmanları vs.)
 • Çekimlerde çalışacak ekip. (Yönetmen, görüntü yönetmeni, set ekibi, saç ve makyaj ekibi vs.)
 • Çekimlerde kullanılacak araçlar.

Gibi durumlar klip çekimi fiyatlarını etkilemektedir. Doğru fiyat çıkartmak için, çalışılacak müziğin senaryosunun oluşturulması gerekir. Bu sayede doğru fiyat bulunur. DMR YAPIM, en uygun fiyat garantisi ile klip çekimlerini gerçekleştirmektedir. Sizler de uygun fiyatlar ve kaliteli işler için hemen bizden fiyat teklifi isteyin.

Teklif Al

Klip çekiminiz için aşağıdaki formu doldurarak fiyat teklifi alabilirsiniz.